Podziemna

Armia III RP

My, wszyscy jak tu siedzimy, jesteśmy Podziemną Armią, która powraca po to, żeby powiedzieć o tamtych. Żeby pamięć o nich nie zaginęła. Bo mamy dzieci, bo mamy wnuki, bo mamy zobowiązania wobec Polski.
Jesteśmy armią w warunkach III RP. Nie zbrojną, tylko armią uzbrojoną w pamięć historyczną. Tę pamięć przenosimy na młode pokolenia. I to jest ostatni rozkaz...

Prof. Jan Żaryn, Warszawa 2 marca 2013

Profesor Dieter Schenk w Essen

W dniu 21 kwietnia 2018 swój wykład pt. „Die zwei Karrieren des Gestapo-Chefs von Tschenstochau - Dwie kariery szefa gestapo w Częstochowie” wygłosi w Essen pan profesor Dieter Schenk.Znanemu także w Polsce pisarzowi historycznemu mamy wiele do zawdzięczenia. Dlatego cieszymy się z faktu że przyjął on zaproszenie do Essen. Jest to pierwsze spotkanie z cyklu „Polski wieczór w Essen” podczas którego wykład autorski będzie wygłoszony w języku niemieckim.


Czytaj więcej...

8. Rocznica Tragedii nad Smoleńskiem

W dniu 11. kwietnia 2018 roku Polacy zamieszkali w Essen i okolicach będą obchodzić po raz ósmy tragiczne chwile z pamiętnego kwietniowego poranka. Przed ośmiu laty 10. kwietnia polski samolot rządowy z urzędującym Prezydentem RP Panem prof. Lechem Kaczyńskim udając się wraz z delegacją państwową na uroczystości do Katynia by oddać hołd polskim oficerom pomordowanym przez NKWD w roku 1940, uległ w niewyjaśnionej do dzisiejszego dnia katastrofie nieopodal lotniska w Smoleńsku.


Czytaj więcej...

IV Zjazd Środowisk Patriotycznych Europy Zachodniej Concordia 2018

W dniach 4-6 maja 2018 roku w Ośrodku Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech - “Concordia” - w miejscowości Herdorf-Dermbach odbędzie się IV Zjazdu Środowisk Patriotycznych Europy Zachodniej. Wraz z Nowym Rokiem wkroczyliśmy w czas wielkich obchodów 100 lat od pamiętnego odzyskania przez naszą Ojczyznę


Czytaj więcej...

Krąg Obrony Kościoła św. Klemensa w Essen

W środę 19 lipca 2017 dowiedzieliśmy się o planach sprzedaży świątyni pw. św. Klemensa w Essen, będącej jednocześnie jedyną polską parafią w mieście, w którym mieszka 20 tys. Polaków. Jako parafianie zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by nie doszło do sprzedaży naszego kościoła.


Czytaj więcej...

Sukces wyborczy Polaków w Essen

W wyborach do Rady Integracyjnej miasta Essen, które odbyły się równocześnie z wyborami samorządowymi i wyborami do Parlamentu Europejskiego w dniu 25-go maja 2014 roku, Polska Lista Wyborcza" Polen in Essen" odniosła sukces otrzymując 1.230 głosów, co dało jej 6 miejsce spośród 11 list biorących udział w tych wyborach.


Czytaj więcej...

Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny – Polski

Klub Gazety Polskiej w Essen informuje i zaprasza na wspólną modlitwę w intencji naszej Ojczyzny. Już od 10 grudnia 2012 roku, w kościele Polskiej Misji Katolickiej w Essen pw. św. Klemensa, odprawiane są Msze święte w intencji Ojczyzny. Pragniemy, by nasza wspólna modlitwa stała się tradycją esseńskiej Polonii – dlatego kolejne Msze Święte w intencji Ojczyzny odbywać się będą każdego 10 dnia miesiąca. Ponieważ we wtorki Msza św. odprawiana jest o godz. 12.00, dlatego też w grudniu...


Czytaj więcej...
012345

Bóg

Bóg - Honor - OjczyznaOdniesieniem naszych wszystkich działań jest Pan Bóg, a inspiracje do działania czerpiemy z polskiej tradycji katolickiej i patriotycznej. Gromadzimy się wokół Polskiej Misji Katolickiej w Essen.

Honor

Bóg - Honor - OjczyznaHonor wpisany jest w polską kulturę, której dziedzictwo pielęgnujemy. Dzisiaj honoru patriotycznej części naszego Narodu broni m.in. Gazeta Polska, dlatego tworzymy w Essen Klub Gazety Polskiej.

Ojczyzna

Bóg - Honor - Ojczyzna„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek" (C.K. Norwid). Staramy się go wykonywać jak najlepiej potrafimy, tworząc w Niemczech enklawę polskości, a na tych stronach dzieląc się informacjami o naszej działalności oraz wieściami z Polski.Publikacje

Terminarz

kwiecień 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Wkrótce

Brak wydarzeń

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

Strony Patriotyczne

noan-art

Polski wieczór Klubu Gazety Polskiej w Essen: Prezentacja książki „Po drugiej stronie życia“ oraz filmu „Siła modlitwy“ w reżyserii Jarosława Mańki

MINI sila m18. lutego br. w sali bibliotecznej Polskiej Misji Katolickiej w Essen odbył się kolejny „Polski Wieczór” Klubu Gazety Polskiej w Essen. Tematem spotkania był film dokumentalny Jarosława Mańki „Siła modlitwy” oraz książka „Po drugiej stronie życia” autorstwa Andrzeja Duffka i Jarosława Mańki.Żeby lepiej zrozumieć przekaz zaprezentowanego filmu należałoby przybliżyć trzy dla tego filmu ważne postacie.

Głównym bohaterem jest tu Andrzej Duffek, gdański przedsiębiorca, opozycjonista działający w latach osiemdziesiątych w Federacji Młodzieży Walczącej a także oddany kibic Lechii Gdańsk. W 2003 roku w Rumii, w

okolicach Gdańska, uległ on poważnemu wypadkowi przy zjeździe na sankach, którego skutkiem było wielofragmentowe pęknięcie wątroby.

Mimo sprawnego działania ratowników (przypadkowo też kibiców Lechii) i lekarzy, na blisko dwa miesiące zapadł w śpiączkę, podczas której sztucznie podtrzymywano jego funkcje życiowe. Modlitwy rodziny, przyjaciół, znajomych ale również i nieznajomych, wierzących i niewierzących „popychały” go znowu do życia na ziemi. Mimo stwierdzonej śmierci klinicznej Andrzej Duffek wrócił do świata żywych. Zarówno w filmie jak i w książce opowiada on o swoich uczuciach ze swojej podroży między życiem a śmiercią. Prezydent Andrzej Duda odznaczył go 14. Stycznia 2016 Krzyżem Wolności i Solidarności.

Sila M 1

 

Sila M 2Druga bardzo ważna postać to brat Andrzeja Tadeusz Duffek (1968 – 2005): również działacz FMWu w latach 80-tych, organizował strajk w Stoczni Gdańskiej w 1988 roku, absolutny lider kibiców Lechii Gdańsk od lat 80-tych, od 2002 do 2005 prezes Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk „Biało-Zieloni”. Turniej piłkarski Złote Lwy Gdańskie im. T. Duffka i od 2008 roku ogólnopolska pielgrzymka patriotyczna kibiców piłkarskich na Jasna Górę - pielgrzymka, która była jego pomysłem i wielkim marzeniem. W kaplicy szpitalnej modlił sie aby oddać swoje życie Bogu w zamian za życie swojego brata. Tadeusz nie miał rodziny i dzieci, wiec uważał, ze to Andrzej powinien żyć a nie on. Parę miesięcy pod tym jak Andrzej wyszedł z szpitala, Tadeusz dowiedział się, że ma chorobę nowotworową, w następstwie której umarł w 2005 roku. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński w roku 2009 odznaczył pośmiertnie Tadeusza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Trzecia osobą w tej układance to ksiądz Jarosław Wąsowicz 19.6.1975 w Gdańsku, Salezjanin, w latach 80-tych działał FMWu i w NUMS (Niezależna Unia Młodzieży Szkolnej), 1994-96 studia filozoficzne w Łodzi, 1997-2001 studia na UMK w Toruniu w Instytucie Historii i Archiwistyki, 1998-2002 studia teologiczne, 2002 świecenia kapłańskie, Organizator Patriotycznych Pielgrzymek Kibiców na Jasną Górę od 2008 roku, autor kilku książek i artykułów naukowych z zakresu historii, od 1982 roku wierny kibic Lechii Gdańsk. Najnowszą inicjatywą księdza jest tzw. „Żywy Różaniec Kibiców“ (http://rozanieckibicow.pl). Cytat ze strony internetowej najlepiej charakteryzuje o co chodzi w tym ważnym projekcie:

"Wpisując się do naszej modlitewnej wspólnoty zobowiązujesz się do odmawiania codziennie jednej dziesiątki różańca w głównej intencji, jaka nam towarzyszy: o pomyślność naszej Ojczyzny; o chrześcijańską Europę; boże błogosławieństwo dla polskich kibiców i ich rodzin, nawrócenie naszych serc; wybaczenie wszystkich grzechów, które w naszym środowisku się wciąż pojawiają. Uruchamiamy także księgę intencji, gdzie każdy może wpisać, wszystko to co zawierza Panu Bogu. Nasza wspólnota będzie modlić się w tych intencjach"

Na łożu śmierci Tadeusz miał prośbę do swoich przyjaciół – spełnić jego marzenie, żeby zorganizowali pielgrzymkę wszystkich (!) kibiców piłkarskich na Jasna Górę. Od 2008 roku odbywa się coroczna pielgrzymka kibiców. Początki były ciężkie - na pierwszej pielgrzymce zjawiło się zaledwie paręset kibiców. Osiem lat później, na ostatniej pielgrzymce było już parę tysięcy kibiców a nawet kibice z zagranicy (przeważająco Węgrzy). Obok Mszy Świętej u stóp Królowej Polski, ważnym zdarzeniem pielgrzymki jest pokaz flag patriotycznych oraz wielkie wieczorne show z racami. Na każdą pielgrzymkę zapraszany jest znany historyk lub inna osoba życia publicznego z wykładem. Na ostatniej pielgrzymce 7. stycznia 2017 roku gościł prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Jarosław Szarek. Tematem spotkania było „Współczesne wyzwania stojące przed Instytutem Pamięci Narodowej”.

W niektórych mediach, a szczególnie w mediach antypatriotycznych jak TVN, Polsat, TokFM czy Gazeta Wyborcza ruch kibicowski jest przedstawiany jako negatywne zjawisko. W ostatnich latach ruch kibicowski w Polsce zdobył się na wyjątkową metamorfozę, a jego punktem odniesienia stali się „Żołnierze wyklęci”. Malowanie wielkich flag patriotycznych przez młodych kibiców, ich udział w rocznicach narodowych czy w projektach historycznych np. zespołu pana doktora Szwagrzyka oraz dbanie o groby żołnierzy AK zajęło tę „historyczną i patriotyczną” lukę, która powstała za czasów rządów PO. Rządów koncentrujących się na walce przeciwko „kibolom”, na skróceniu godzin nauki historii w szkołach przy wsparciu kontrolowanych przez siebie mainstreamowych mediów.

Braciom Duffek i księdzu Wąsowiczowi udało się godnie zagospodarować ten „kibolski“ teren. W latach 90-tych kibice byli kojarzeni wyłącznie z chuligaństwem, dzisiaj chuligaństwo kibiców to raczej margines tego ruchu. Bóg – Honor- Ojczyzna to są ideały dzisiejszych kibiców. Widać więc, że „siła modlitwy” zadziałała nie tylko w życiu Andrzeja Duffka ale również w ogólnopolskiej przemianie ruchu kibicowskiego.

Sila M 3

Krzysztof Patok

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

SERWIS SPECJALNY

Video na czasie

Czas Honoru serial

Lokalizacja odwiedzających